«Αυτοκτόνησε» στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός!

Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός, έχασε 80-79 από την ψυχωμένη Μπάγερν με τον Τζέιμς Γκιστ να υποπίπτει σε τραγικό λάθος στο φινάλε του αγώνα.

Μπάγερν είχε το άγχος, την πίεση και την ανάγκη για το θετικό αποτέλεσμα, η Μπάγερν πήρε τελικά τη νίκη μετά από ένα μέτριο ποιοτικά σαραντάλεπτο απέναντι στον Παναθηναϊκό (80-79) που είχε ευκαιρίες να «κλέψει» το διπλό, όμως τις πέταξε στα σκουπίδια και δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 στη EuroLeague 2018/19. Φοβερός στα τελευταία λεπτά ο Κιθ Λάνγκφορντ, μοιραίος ο Τζέιμς Γκιστ που μετά τις δύο άστοχες βολές του Ντέβιν Μπούκερ πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος πάσα και δεν επέτρεψε στον Καλάθη να δημιουργήσει την τελευταία επίθεση και το σουτ της νίκης.

Με πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση, με πολλά λάθη, με κακές επιλογές στην τέταρτη περίοδο, αλλά και με κάποια θετικά στοιχεία όπως την καλή εμφάνιση του Ντίνου Μήτογλου να ξεχωρίζει εν όψει της συνέχειας. Δεν είδαμε καλό παιχνίδι στο AUDI Dome, δεν είδαμε ποιοτικό μπάσκετ, σίγουρα όμως είδαμε πράγματα που ο Τσάβι Πασκουάλ θα θέλει να βελτιώσει άμεσα, καθώς ακολουθεί την Πέμπτη το εντός έδρας παιχνίδι με τη Γκραν Κανάρια που μπορεί να είναι «πρωτάρα» στη διοργάνωση, δεν είναι όμως και σάκος του μποξ.

O MVP

Ο… Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς του μπάσκετ, όχι γιατί είναι το ίδιο ποιοτικός, αλλά γιατί είναι ο σωσίας του Σουηδού! Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς έπαιξε 30:24, σκόραρε 19 πόντους με 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 7/7 βολές, πήρε 4 ριμπάουντ και ήταν πολύ ψύχραιμος από τη γραμμή όταν η μπάλα έκαιγε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Καλάθη να πατάει το γκάζι και τον Λάνγκφορντ να βάζει γκολ-φάουλ μόλις στο δεύτερο λεπτό, οι πράσινοι προηγήθηκαν 0-7, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι, έμειναν κοντά στο σκορ με του Γιόβιτς – Τζέντοβιτς και με δίποντο του Λο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-20 αφού προηγουμένως ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε κάνει ένα αυτοκρατορικό κάρφωμα! Λούτσιτς και Μπαρτέλ έβαλαν μπροστά τη Μπάγερν, ο Μπούκερ έγραψε το 32-26 στο 15′ και ο Πασκουάλ κάλεψε timeout για να σπάσει το momentum των γηπεδούχων. Το κατάφερε, καθώς ο Παππάς κι ο Γκιστ μείωσαν στον πόντο (34-33), την ώρα που ο Λεκαβίτσιους λειτουργούσε υποδειγματικά ως backup του Καλάθη και έφτανε τους έξι πόντους για το 36-40 στο 18′ πριν το 40-41 του ημιχρόνου.

Ένα τρίποντο του Μήτογλου από την αριστερή γωνία άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο, ο Καλάθης κι ο Αντετοκούνμπο συνεργάστηκαν καλά, ο Νικ άφησε το ματς να του δώσει ρυθμό και δεν εκβίασε καταστάσεις κι ο Θανάσης με τον Μήτογλου έγραψαν το 48-53 στο 28′. Ένα 6-0 της Μπάγερν έφερε νέα ισοφάριση (56-56) λίγο πριν «βγει» το δεκάλεπτο, με τον Λάσμε να έχει εύστοχο δίποντο και κόψιμο στο πίσω μέρος του γηπέδου για το 56-58 στο 30′. Η άμυνα των παικτών του Πασκουάλ είχε βελτιωθεί, όμως το πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ ήταν μεγάλο.

Παπαπέτρου και Τόμας έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα στις πρώτες φάσεις της τέταρτης περιόδου, ο Πασκουάλ επέμεινε στο δίδυμο Καλάθη – Λάνγκφορντ παρά το γεγονός ότι ο δεύτερος αστόχησε σε τρία διαδοχικά σουτ και στο 34′ ο Αμερικανός έβαλε τρίποντο για το 64-66. Δεν φοβήθηκε από το σίδερο που είχε γίνει… φίλος του και δικαιώθηκε. Στην επόμενη φάση έδωσε γκολ-φάουλ στον Τζέντοβιτς και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ. Φαινόταν από νωρίς πως θα γίνει τέτοιο, όταν όμως ο Μπούκερ κι ο Τζέντοβιτς έβαλαν 3/4 βολές για το 76-70, όλα έμοιαζαν… μαύρα για τους πράσινους. Ο Λάνγκφορντ απάντησε με δίποντο και βολές για το 76-74, ο Τζέντοβιτς έκανε το ίδιο για το 78-74, ο Αμερικανός σκόραρε γκολ-φάουλ για το 78-77, ο Ράντονιτς επέλεξε να παίξει με το ρολόι και ο Λούτσιτς σκόραρε στα 9″ για το 80-77.

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάουλ, δεν πίεσε πολύ για το κλέψιμο, είχε όμως χρόνο για να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Ο Λάνγκφορντ κέρδισε φάουλ και βολές, τις έβαλε για το 80-79 στα 6.4″, ο Μπούκερ είχε 0/2 στα 5″, όμως ο Γκιστ έκανε λάθος πάσα και η Μπάγερν πήρε τη νίκη…

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν το AUDI Dome που είχε και 600 φίλους του Παναθηναϊκού σε εξαιρετική… φόρμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Πέτεκ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 40-41, 56-58, 80-79

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 11 (5 ριμπάουντ), Λο 4, Τζέντοβιτς 19 (2), Γιόβιτς 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπαρτέλ 12, Γουίλιαμς 5, Μπούκερ 11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 3, Λάνγκφορντ 18 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (1), Γκιστ 7, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 9 (8 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου 10 (6 ριμπάουντ)