Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός, έκοβε και… έραβε την Αρμάνι: 81-58!

Μπορεί η ομάδα να λέγεται Αρμάνι, αλλά αυτοί που… έκοβαν και έραβαν μέσα στο παρκέ ήταν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου: Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 81-58.

137115xlargeΈνας καταπληκτικός Ολυμπιακός λοιπόν, με άμυνα που «τσάκιζε κόκκαλα», συνάμα απολαυστικός, με… σκορ και θέαμα στην άλλη πλευρά του γηπέδου, έδωσε ρεσιτάλ στο δεύτερο μέρος, «ισοπεδώνοντας» την Αρμάνι Μιλάνο, προκειμένου να κάνει με 81-58, το «δύο στα δύο» στη δεύτερη φάση της Ευρωλίγκα.

Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν απόλυτα, μετά το τελευταίο προβάδισμα των Ιταλών στο δεύτερο δεκάλεπτο (10-11 στο 8’, μέχρι να ανατραπεί σε 29-26 σχεδόν 4:30 λεπτά πριν το ημίχρονο), βρίσκοντας λύσεις μέσα (56% στα δίποντα έναντι 40% της Αρμάνι), όσο κι έξω από το καλάθι (45%-25% τρίποντα), με υποδειγματικά ομαδικό τρόπο (24-10 ασίστ).

Όλα αυτά βέβαια, του έδωσαν η περισσότερη ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα, σημειώνοντας εν τέλει 6 τάπες, έναντι μίας των φιλοξενούμενων, καθώς και τα παραπάνω ριμπάουντ, με ίδιο νούμερο σχεδόν στα επιθετικά (41-31 με 9-10 επιθετικά).

Περίπου 7.000 φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο ΣΕΦ και παρακολούθησαν την προσπάθεια των ερυθρολεύκων. Στο δεύτερο ημίχρονο σηκώθηκαν πολλές φορές από τη θέση τους για να πανηγυρίσουν τις θεαματικές φάσεις.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν καταπληκτικός σε κάθε πτυχή του αγώνα και ο πολυτιμότερος παίκτης. Στα 25:26 που αγωνίστηκε είχε 9 πόντους (2/2διπ., 0/1τριπ., 5/6βολ), έδωσε 4 ασίστ, έκανε ένα κόψιμο και υπέπεσε σε 2 λάθη. Ο άριστος ρυθμός που έδωσε στην ομάδα του δεν μετριέται με κάποιο στατιστικό. Τρομερή δουλειά και από τον Γιώργο Πρίντεζη ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους (3/4διπ., 1/1τριπ., 3/3βολ), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5, Σπανούλης 9, Σλούκας 9, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (4), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (1).

ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (1), Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμιουελς 9, Μος 6.