Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 89-68: Ναύαγιο και στη Μαδρίτη

Με τον Παναθηναϊκό να έχει κερδίσει εκτός έδρας μόνο την αδύναμη Μπούντουτσνοστ το να ελπίζει κανείς σε νίκη στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Ρεάλ μοιάζει με… ανέκδοτο, ωστόσο επειδή ακριβώς μιλάμε για τον Παναθηναϊκό, όλα είναι πιθανά.

Αρκεί βέβαια να εμφανιστεί στο γήπεδο ο κανονικός Παναθηναϊκός και όχι το… φάντασμα που βλέπουμε συνήθως στα εκτός έδρας ματς.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και στο επόμενο πεντάλεπτο έχει… εξαφανιστεί από το γήπεδο με το σκορ στο 5’30» να είναι 16-2!!! Η πρώτη περίοδος βρήκε τη Ρεάλ στο +13 (23-10) και στις αρχές της 2ης την εκτόξευσε στους 20 πόντους με το σκορ στο 32-12. Κάπου εκεί ο ΠΑΟ έδειξε σημάδια ζωής κι άρχισε να μαζεύει κάπως το σκορ με τον Λάνγκφορντ να διαμορφώνει το 40-29 στο 38’30» και το ημίχρονο να κλείνει στο 43-31.

Η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι με 18 πόντους (57-39) με τον ΠΑΟ να μαζεύει τη διαφορά στο 27′ σε 57-45, να την ρίχνει κάτω από τους 10 πόντους (59-51) και με την έναρξη της τελευταίας περιόδου να πλησιάζει στους 5 (63-58), ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές έδωσαν ένα απίθανο αντιαθλητικό στον Καλάθη με την Ρεάλ να τρέχει ένα 6-0 για το 69-58.

Αυτή η εξέλιξη σκότωσε τον Παναθηναϊκό, που δέχθηκε συνολικό σερί 17-3 με το σκορ να φτάνει στο 80-61 στο 33’40».

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία), Νταμίρ Γιαβόρ και Τόμισλαβ Χορντόφ (Κροατία).