Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Με σοβαρότητα ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Κηφισιάς (72-66)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την έδρα της Νέας Κηφισιάς με σκορ 72-66, άρχισε με νίκη τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και διατηρήθηκε σε απόσταση ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

137919xlargeΗ ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που έπαιξε και πάλι χωρίς του Μαυροκεφαλίδη, Γιάνκοβιτς και Μποχωρίδη, συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους ακόμα και όταν στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων, αφού η Κηφισιά κατάφερε να ξαναφτάσει σε απόσταση βολής.

Το παιχνίδι άρχισε με δεκάλεπτη καθυστέρηση επειδή ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης Χρήστος Χριστοδούλου άργησε να φτάσει στο γήπεδο λόγω κίνησης στον δρόμο από την κακοκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 2′ με 6-0 και κράτησε αυτή τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου που έληξε με 22-16 υπέρ του, στηριζόμενος στο δίδυμο των ψηλών Μπατίστα και Γκιστ, ενώ η Κηφισιά περίμενε τα πάντα στην επίθεση από τον Σάιλας που έκλεισε την περίοδο με 9 πόντους.

Η Κηφισιά άρχισε να αντιδρά πιο έντονα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν βελτίωσε και την άμυνά της και κατάφερε να μειώσει στο 30-34 του ημιχρόνου, χωρίς πάντως να έχει καταφέρει να φτάσει σε απόσταση βολής, αφού ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις έστω και με λίγη περισσότερη δυσκολία.

Στο 23′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 39-38, αλλά ο Παναθηναϊκός ξαναπέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και ο Μπατίστα που παρέμενε στο παρκέ παρότι είχε τρία φάουλ, σκόραρε με κάθε δυνατό τρόπο και σύντομα επανήλθε στο προβάδισμα με 43-39. Το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Ιβάνοβιτς να προηγείται με 54-49.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το ξέσπασμά του στην αρχή της τέταρτης περιόδου αποφασισμένος να «τελειώσει» το παιχνίδι και να μην αγχωθεί. Με σερί 10-1 έφτασε το σκορ στ 64-50 και τη διατήρησε σε διψήφια τιμή μέχρι το 37′, όταν η Κηφισιά με τον πολύ καλό Λιακόπουλο να αρχίζει και να εκτελεί εκτός από το να οργανώνει, πλησίασε στο 63-66 και λίγο αργότερα στο 66-69.

Ο Μπατίστα ευστόχησε σε δύο βολές από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε σε φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, όχι για το φάουλ αλλά επειδή υποστήριξαν ότι είχε λήξει η επίθεση, έκανε το 66-71, ο Μαυροειδής έκανε βήματα, ο Σλότερ με 1/2 βολές έκανε το 66-72, ο Λιακόπουλος αστόχησε σε προσπάθεια και το παιχνίδι έληξε με νικητή τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν, Σάιλας 23(2), Λιακόπουλος 19(3), Πόποβιτς 2, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 12,Ψαθάς 2, Μελισαράτος, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3(1), Βασιλόπουλος 3(1).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5(1), Φώτσης 10(2), Νέλσον 6, Παππάς 6(2), Διαμαντίδης 7(1), Γκιστ 11(1), Μπατίστα 24, Μπλουμς 3(1).

Πηγή: basketblog.gr