Παναθηναϊκός – Μπριζ 2-1

Τα πάντα ξεκίνησαν στραβά για το τριφύλλι, βρέθηκε πίσω στο σκορ, έμεινε με δέκα παίκτες από το 43′ λόγω αποβολής του Σάντσεθ κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη.

pao-brouge

Ο Παναθηναϊκός με μια ψυχωμένη και καλή εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο πήρε τη νίκη επί της Μπριζ με 2-1 και παράλληλα το προβάδισμα για την πρόκριση στο Βέλγιο όπου θα πρέπει όμως να παίξει ακόμα καλύτερα.

Μια πάρα πολύ σημαντική νίκη, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, πήρε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Τρίτης επικρατώντας της Μπριζ με 2-1 χάρη σε γκολ των Μπεργκ και Καρέλη. Σε ένα ματς που τα πάντα ξεκίνησαν στραβά για το τριφύλλι, βρέθηκε πίσω στο σκορ, έμεινε με δέκα παίκτες από το 43′ λόγω αποβολής του Σάντσεθ κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη.

Θα πάει έτσι σε μια εβδομάδα στο Βέλγιο για να διεκδικήσει την πρόκριση έχοντας ένα μικρό προβάδισμα αλλά σίγουρα θα πρέπει να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και να αποφύγει και τα λάθη στην άμυνα και δη στην αμυντική ισορροπία τα οποία παρουσία και στο πρώτο 15′ του αγώνα της Τρίτης. Οδηγός του τουλάχιστον σε ότι αφορά την αμυντική προσήλωση πρέπει να είναι η εικόνα του δεύτερου 45λεπτου.

Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε την αναμέτρηση σύμφωνα με όσα έδειχνε τις τελευταίες μέρες στις προπονήσεις και επιλέγοντας τελικά τον Κοτσόλη αντί του Στιλ κάτω από τα γκολπόστ. Ο τεχνικός των πράσινων θεώρησε ότι ο Έλληνες κίπερ ήταν σε καλύτερη κατάσταση από τον Άγγλο. Στο δεξί άκρο της άμυνας βρέθηκε ο Βέμερ και στο αριστερό ο Πράνιτς ενώ το κεντρικό δίδυμο το αποτελούσαν οι Ταυλαρίδης, Σάντσεθ.

Μπροστά τους βρέθηκε ο Κουτρουμπής ο οποίος είχε στα δεξιά του τον Ατζαγκούν και αριστερά τον Ζέκα ενώ ο Νίνης ήταν στην κορυφή του ρόμβου. Το δίδυμο της επίθεσης το αποτελούσαν οι Μπεργκ και Καρέλης.

Από την άλλη πλευρά ο Μισέλ Πρεντ’Ομ παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 3-4-3 έχοντας τρεις κεντρικούς αμυντικούς προκειμένου να μην αφήσει περιθώρια στους Μπεργκ και Καρέλη να βρουν διαδρόμους. Παράλληλα ενίσχυσε το κέντρο του για να κερδίσει τις περισσότερες μονομαχίες. Το πρώτο μέρος ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε με τους χειρότερους οιωνούς για το τριφύλλι. Αρχικά οι πράσινοι πλήρωσαν ένα λάθος στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο δέκα από κεφαλιά του Μπομπό ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σάντσεθ.

Ενδιάμεσα είχαν συνέλθει από την ψυχρολουσία του 0-1 και από το 20′ έως το 40′ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Μπεργκ στο 37′ ενώ είχαν και ένα χαμένο πέναλτι με τον Σουηδό στο 34′.

Παίζοντας με δέκα παίκτες σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν λογικό ότι θα κοιτάξει να μην δεχτεί άλλο γκολ και να ψάξει μια ευκαιρία για να σκοράρει ο ίδιος. Αυτό έγινε καθώς η τύχη που του γύρισε την πλάτη στο πρώτο μέρος γύρισε υπέρ του στο δεύτερο.

Οι πράσινοι με τον Κοτσόλη να λέει όχι σε μια καλή στιγμή της Μπριζ στο 61′ βρήκαν το γκολ που έψαχναν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρέλη στο 66′. Μέχρι το τέλος του αγώνα έπαιξαν ψυχωμένη άμυνα και κατάφεραν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.

Ανασκόπηση αγώνα

Ο Παναθηναϊκός με την συμπαράσταση του κόσμου του μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε την κυκλοφορία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπριζ να περιμένει στο δικό της μισό. Όπως φάνηκε όμως περίμενε την πρώτη ευκαιρία για να χτυπήσει το τριφύλλι και μάλιστα τα κατάφερε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ήταν το 10′ όταν στην πρώτη επίθεσης της η Μπριζ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική ανισορροπία με τον Σάντσεθ να βγαίνει να κλείσει την σέντρα από τα αριστερά και τον Βέμερ να μένει με δυο παίκτες της Μπριζ. Ο Κοτσόλης έμεινε καθηλωμένος στα καρέ και ο Μπομπό από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς η Μπριζ

Το γκολ αυτό πήρε από κάτω τους πράσινους που έδειξαν να τα έχουν χαμένα για ένα πεντάλεπτο και μάλιστα στο 12′ παραλίγο οι Βέλγοι να βάλουν και δεύτερο γκολ όταν σε μια ωραία φάση από τα αριστερά και πάλι και παράλληλο γύρισμα ο Βανάκεν ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι σούταρε ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίρνει και πάλι μέτρα στο γήπεδο μετά το 20′ και απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 23′ όταν η μπάλα έφτασε μετά από ωραία ανάπτυξη στον Νίνη ο οποίος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας.

Χαμένο πέναλτι με τον Μπεργκ

Οι πράσινοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 33′ όταν ο Νίνης με ωραία μπαλιά βρήκε ωραία τον Μπεργκ στην περιοχή με τον Σουηδό έξυπνα να γυρίζει στον Καρέλη και αυτός έβαλε ωραία το σώμα του για να κερδίσει το πέναλτι από τον Μέχελε. Ο Μπεργκ ανάλαβε την εκτέλεση του αλλά σούταρε στο κέντρο με τον γκολκίπερ της Μπριζ να διώχνει με τα πόδια. Παρά το χαμένο πέναλτι οι φίλοι του τριφυλλιού αποθέωσαν τον Σουηδό αναγνωρίζοντας τα όσα έχει προσφέρει. Ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει φέρει το παιχνίδι και πάλι στα μέτρα του κόντρα σε μια Μπριζ που έδειχνε από το πρώτο μέρος να της αρκεί το γκολ που είχε σκοράρει.

Πήρε το “αίμα του πίσω” ο Σουηδός

Το τριφύλλι έφτασε στην ισοφάριση στο 37′ με τον Μπεργκ με τον Σουηδό να παίρνει το “αίμα του πίσω”. Ο Νίνης έκανε το κόρνερ με πάσα προς τον Κουτρουμπή ο οποίος ανατράπηκε ο Ρώσος διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι με την μπάλα να φτάνει και πάλι στο Νίνη. Ο διεθνής άσος σήκωσε το κεφάλι και έκανε μια ωραία σέντρα προς τον Μπεργκ ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι πράσινοι έδειχναν ότι είχαν το μομέντουμ στο παιχνίδι και σίγουρα θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στα λεπτά που απέμεναν μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους. Δεν τα κατάφεραν όμως. Και όχι μόνο αυτό έμειναν και με δέκα παίκτες.

Αποβλήθηκε ο Σάντσεθ στο 43′

Στο 43′ ο Σάντσεθ έκανε ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Ντιαμπί στον χώρο του κέντρου με τον ρέφερι της αναμέτρησης να δείχνει την κίτρινη κάρτα στον Ισπανό. Ένα λεπτό αργότερα και πριν το παιχνίδι ξεκινήσει ξανά και αφού συμβουλεύτηκε τον τέταρτο έδειξε απευθείας κόκκινη και απέβαλε τον Σάντσεθ. Μια φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στους παίκτες του τριφυλλιού αλλά και στον πάγκο με τον Γιάννη Αναστασίου ακόμα και μετά το τέλος του ημιχρόνου να συζητάει με τον τέταρτο για την απόφαση του.

Ενίσχυσε την άμυνα ο Αναστασίου

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάννης Αναστασίου έκανε πιο αμυντική την ομάδα του θέλοντας να διαφυλάξει αυτό το 1-1 και να χτυπήσει σε μια αντεπίθεση που ενδεχομένως θα δημιουργούσε το τριφύλλι. Συγκεκριμένα έβγαλε τον καλύτερο του πρώτου μέρους Νίνη και πέρασε στην θέση του τον Λαγό και πέρασε εκτός αγώνα και τον Ατζαγκούν για να ρίξει στην θέση του τον Τριανταφυλλόπουλο που έπαιξε δίπλα στον Ταυλαρίδη για να ανέβει και πάλι στα χαφ ο Κουτρουμπής.

Ο Παναθηναϊκός όπως ήταν λογικό έδωσε χώρο στην Μπριζ και την περίμενε στο δικό του μισό με τον Λαγό να παίζει αρκετά πίσω και να καλύπτει τον χώρο από τα δεξιά που κάλυπτε ο Ατζαγκούν.

Οι Βέλγοι πήραν τα μέτρα που τους έδωσε το τριφύλλι και προσπάθησαν να απειλήσουν χωρίς όμως αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου.

Η πρώτη τους καλή στιγμή ήρθε στο 61′ με τον Ντιαμπί ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Τριανταφυλλόπουλο και προσπάθησε να πλασάρει τον Κοτσόλη ο οποίος όμως είχε κλείσει καλά την εστία του και απομάκρυνε.

Πήρε προβάδισμα με Καρέλη

Την ίδια ώρα οι πράσινοι που από το 43′ του πρώτου ημιχρόνου έπαιζαν με δέκα παίκτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά παρά μόνο από κάποια στημένα. Σε ένα απ” αυτά, κόρνερ του Πράνιτς από τα δεξιά η άμυνα της Μπριζ δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Μπομπό έβαλε το χέρι για να απομακρύνει την μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Ρώσος ρέφερι είδε την παράβαση και υπόδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Καρέλης αυτή τη φορά ανέλαβε την εκτέλεση του και ευστόχησε στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του γκολκίπερ της Μπριζ που έπεσε και αυτή τη φορά σωστά αλλά δεν μπόρεσε να την διώξει. Ο επιθετικός των πράσινων έκανε το 2-1 πανηγυρίζοντας έξαλλα και βάζοντας “φωτιά” στην Λεωφόρο.

Οι κινήσεις στην σκασκιέρα

Ο Μισέλ Πρεντ’Ομ προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας και τον Ντε Σούτερ στο ματς στο 71′. Ένα πιο βαρύ σέντερ φορ για να απειλήσει την άμυνα του Παναθηναϊκού που θα προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ. Βέβαια και ο Γιάννης Αναστασίου από την πλευρά του έβγαλε τον Καρέλη για να περάσει στην θέση του τον Λουντ με σκοπό να κρατήσει λίγο παραπάνω την μπάλα.

Οι Βέλγοι προσπάθησαν να πιέζουν αλλά τα δέκα “παλικάρια” του Γιάννη Αναστασίου στο δεύτερο μέρος απομάκρυναν κάθε προσπάθεια της Μπριζ προκειμένου να διαφυλάξουν το υπέρ τους 2-1 μέχρι το τέλος του αγώνα. Κάτι το οποίο κατάφεραν καθώς οι Βέλγοι έδειξαν να μένουν από δυνάμεις όπως άλλωστε και οι παίκτες του τριφυλλιού. Τώρα οι δυο ομάδες θα λύσουν τους λογαριασμούς τους σε μια εβδομάδα με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα.

Η φάση του αγώνα
Η χαμένη ευκαιρία του Βανάκεν στο 12′. Αν σε εκείνο το σημείο ο επιθετικός της Μπριζ έκανε το 2-0 τότε τα πάντα ίσως να είχαν τελειώσει. Πολύ δύσκολα το τριφύλλι θα μπορούσε να βρει τις δυνάμεις για να γυρίσει το παιχνίδι όπως και έκανε τελικά από τη στιγμή που το σκορ έμεινε στο 1-0

Ο διαιτητής
Ο Ρώσος Βλαντισλάβ Μπεμπορόντοφ μπορεί να έδωσε τα “κουκούτσια” υπέρ της Μπριζ στην διάρκεια του ματς αλλά στις πιο σημαντικές φάσεις είχε σωστές υποδείξεις. Έδωσε σωστά το πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ενώ σωστή όσο και αν ήταν αυστηρή ήταν και η αποβολή του Σάντσεθ. Σωστό ήταν και το δεύτερο πέναλτι που έδωσε υπέρ των πράσινων στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης
Δύσκολα θα μπορούσε κάποιος να ξεχωρίσει έναν πράσινο. Ιδίως από τη στιγμή που στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε με δέκα παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός ο Νίνης και στο δεύτερο μέρος ανέβηκε ο Πράνιτς, με τον Καρέλη ενώ πολύ καλή σε όλο το παιχνίδι ήταν η παρουσία του Κουτρουμπή.